یاتاقان مدل UCT چیست و چه کاربردهایی دارد؟

یاتاقان ها از جمله قطعات مهم و پرکاربرد در صنایع مختلف هستند که نقش بسزایی در انتقال نیرو، کاهش اصطکاک و حرکت قطعات دارند. انواع مختلفی از یاتاقان ها وجود دارند که بسته به شکل، ساختار، جنس و عملکرد آن ها مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از این انواع یاتاقان ها، یاتاقان مدل UCT است که در این مقاله قصد داریم به معرفی آن بپردازیم.

ساختار و طراحی یاتاقان UCT

یاتاقان UCT یا یاتاقان کشویی از دو قسمت اصلی تشکیل شده است: بلبرینگ و پوسته. بلبرینگ یک بلبرینگ شیار عمیق با کد UC است که جنس آن از فولاد می باشد. پوسته یک پوسته چدنی با کد T است که جنس آن از چدن ریخته شده می باشد. پوسته دارای یک شکاف در دو طرف آن است که به بلبرینگ اجازه می دهد در آن حرکت کند. بلبرینگ با استفاده از پیچ و مهره به پوسته محکم می شود.

کاربردها + اصطلاح یاتاقان سیستم تعلیق

یاتاقان UCT به دلیل طراحی منحصر به فرد خود، قابل استفاده در صنایع و کاربردهای مختلف است. برخی از این کاربردها عبارتند از:

  • صنایع خط تولید: در خطوط تولید، گاهی نیاز است که قطعات روی نوار نقاله به صورت خط رفت و برگشت کنند. در این صورت، بیرینگ های خطی (Liner Bearings) به کار می روند که عملکرد آن ها تا حد زیادی شبیه به بیرینگ های UCT است. با استفاده از بیرینگ های UCT، می توان حرکت قطعات روی نوار نقاله را تسهیل و تسریع کرد.
  • صنایع سبک: در صنایع سبک، مانند صنایع لوستر سازی، لامپ سازی، پلاست فورمینگ و …، نیاز است که قطعات روشنایی را به صورت قابل تنظیم و کشویی نصب کرد. در این صورت، یاتاقان های UCT می توانند به عنوان یک سیستم تعلیق عمل کنند که قطعات را به صورت محکم و قابل تغییر در مکان نگه می دارند.
  • صنایع سنگین: در صنایع سنگین، مانند صنایع فولاد، سیمان، معدن و …، نیاز است که قطعات سنگین و بزرگ را به صورت افقی یا عمودی حرکت داد. در این صورت، یاتاقان های UCT می توانند به عنوان یک سیستم انتقال عمل کنند که قطعات را با کمترین اصطکاک و بالاترین دقت حرکت می دهند.

تصویر روبرو یاتاقان مدل UCT محصول هایپرصنعتی اسداللهی می باشد به عنوان راهنمایی های پیش از خرید محصول باید صادقانه به شما عنوان نماییم. نه تنها در هنگام خرید از این مجوعه بلکه پیش از خرید از هر مجموعه دیگری شما می بایست به موارد زیر با حساسیت بسیار بالایی بر اساس نیاز صنعتی خویش و یا همچنین نیاز فروشگاه خود اقدام به تهیه این محصول نمایید:

اولین نکته، ابعاد یاتاقان است که باید با نیاز و کاربرد خود همخوانی داشته باشد. ابعاد یاتاقان شامل قطر داخلی، قطر بیرونی و ارتفاع آن است. در جدول زیر، ابعاد مختلف یاتاقان های UCT را مشاهده می کنید.دومین نکته، مارک و کیفیت یاتاقان است که باید با بودجه و اهداف خود سازگار باشد. مارک و کیفیت تاثیر بسزایی در عمر مفید، دقت، استحکام و قابل اطمینان بودن یاتاقان UCT دارند.

اگر نگران بودجه خویش هستید هیچ نگران نباشید هایپر صنعتی اسداللهی در کنار شماست تا در این اهم شما را راهنمایی نماید، تنها کافیست از طریق شماره های تماس درج شده در سمت راست صفحه و یا در قسمت زیربرگ پایینی و یا اطلاع از ساعات کاری و آدرس های شعبات ما از طریق صفحه تماس وبسایت ابتدا با ما تماس حاصل نمایید، و به صورت کاملا رایگان از مشاوره ما بهره مند گردید.

شماره فنی قطر داخل (mm) قطر بیرون (mm) ارتفاع (mm)
UCT201 ۱۵ ۸۹ ۹۴
UCT202 ۱۷ ۸۹ ۹۴
UCT203 ۲۰ ۸۹ ۹۴
UCT204 ۲۵ ۸۹ ۹۷
UCT205 ۳۰ ۱۰۲ ۱۱۳
UCT206 ۳۵ ۱۰۲ ۱۲۹
UCT207 ۴۰ ۱۱۴ ۱۴۴
UCT208 ۴۵ ۱۱۷ ۱۴۴
UCT209 ۵۰ ۱۱۷ ۱۴۹
UCT210 ۵۵ ۱۴۶ ۱۷۱

در زیر تعدادی از شرکت های فعال در این حوزه را مشاهده می کنید که از پیشروان صنعتی در تولید این قطعات هستند :

  • FYH: شرکت FYH از جمله پیشروان در زمینه تولید و توزیع بیرینگ های صنعتی است که در سال ۱۹۵۰ در ژاپن تاسیس شده است. این شرکت با بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته و کنترل کیفیت بالا، محصولات با کیفیت و قابل اعتمادی را به بازار عرضه می کند. بیرینگ های UCT این شرکت از جنس فولاد ضد زنگ هستند و دارای پوشش ضد خوردگی و ضد گرد و غبار هستند. این بیرینگ ها برای کاربردهای سخت و نیمه سخت مناسب هستند.
  • KG: شرکت KG یکی از کارخانه های برتر چینی در زمینه تولید بیرینگ های صنعتی است که در سال ۱۹۹۸ در شانگهای تاسیس شده است. این شرکت با داشتن تجهیزات مدرن و استاندارد های بین المللی ، محصولات با قیمت مناسب و کیفیت خوبی را به بازار عرضه می کند. بیرینگ های UCT این شرکت از جنس فولاد کربن هستند و دارای پوشش روغنی برای جلوگیری از خوردگی هستند. این بیرینگ ها برای کاربرد های نسبتا سخت مناسب هستند.
  • ETK: شرکت ETK یکی دیگر از کارخانه های برتر چینی در زمینه تولید بیرینگ های صنعتی است که در سال ۲۰۰۰ در ووژو تاسیس شده است. این شرکت با داشتن تجربه فراوان و تحقیق و توسعه مستمر ، محصولات با قابل رقابت و کیفیت مطلوبی را به بازار عرضه می کند. بیرینگ های UCT این شرکت از جنس فولاد آلیاژی هستند و دارای پوشش رزین برای حفاظت از خوردگی و سایش هستند. این بیرینگ ها برای کاربردهای نسبتا سبک مناسب هستند.