یاتاقان مدل UCFL + مزیت ها و معایب

پیش از توضیح درباره یاتاقان مدل UCFL ابتدا بایستی به عنوان معرفی کلی عنوان نمود یاتاقان ها قطعات صنعتی هستند که به منظور کاهش اصطکاک و حمل بارهای شعاعی و محوری در دستگاه های دوار استفاده می شوند. یاتاقان ها از دو بخش اصلی تشکیل شده اند: یک بلبرینگ (bearing) که قسمت دوار است و یک هوزینگ (housing) که قسمت ثابت است. بسته به شکل، ساختار و نحوه نصب هوزینگ، یاتاقان ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

یاتاقان مدل UCFL: یک نوع خاص از یاتاقان های فلنجی (flanged bearing) است که دارای یک هوزینگ به شکل فلنج بیضی با دو پیچ نگهدارنده است. فلنج یک لبه داخلی یا خارجی است که به منظور افزایش استحکام یا اتصال دو قطعه به یکدیگر طراحی شده است. چنین نوع یاتاقان ها را معمولا با نام های دیگری نظیر چشمی، دو پیچ تخت، دو پیچ خوابیده و چشمی دو پیچ نیز می شناسند.

اگر می خواهید بدانید هوزینگ بلبرینگ چیست این مطلب از وبسایت تامین دیبا پارت می تواند به شما در فهم این موضوع کمک شایانی کند.

تصویری که مشاهده می کنید یاتاقان مدل UCFL محصول شرکت هایپرصنعتی اسداللهی می باشد که از ویژگی های ساختاری آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ساختار یاتاقان مدل UCFL به این صورت است که بلبرینگ با عنوان UC در داخل هوزینگ با عنوان FL قرار می گیرد. بلبرینگ UC یک بلبرینگ توپ (ball bearing) با حفره داخل آبشار (spherical bore) است که به رینگ خارج (outer ring) آن ست کالر (set collar) نامیده می شود. ست کالر چسبان (locking device) است که با فشار دادن رینگ خارج به شفت، جابجایی بلبرینگ را جلوگیری می کند. هوزینگ FL از جنس آهن ربای (cast iron)  ساخته شده است و دارای دو سوراخ پاس پیر (pass through hole) برای نصب پیچ ها است. همچنین دارای یک سوراخ گریس زنی (grease hole) برای روان کاری بلبرینگ است.

شما می توایند این محصول کاربردی را برای فروشگاه صنعتی خود از طریق شماره تماس های درج شده در همین صفحه و در صورت نیاز از آگاهی ساعات کاری شعبات ما می توانید از طریق صفحه تماس اقدام نموده و از آدرس های ما بر روی نقشه دیدن نمایید.

یاتاقان مدل UCFL

انواع مدل های یاتاقان مدل UCFL بر اساس قطر داخلی (inner diameter) بلبرینگ UC شناسایی می شوند. این قطر داخلی معمولا با یک عدد دو رقمی نشان داده می شود که در انتهای نام یاتاقان قرار می گیرد. برای مثال، یاتاقان UCFL204 یک یاتاقان با قطر داخلی ۲۰ میلیمتر است. این عدد دو رقمی با ضرب قطر داخلی در ۵ به دست می آید. بنابراین، UCFL204 = UC + FL + (20 × ۵). البته بعضی از مدل ها با قطر داخلی غیر استاندارد نیز وجود دارند که با عددهای سه رقمی نشان داده می شوند. برای مثال، یاتاقان UCFL203 یک یاتاقان با قطر داخلی ۱۷ میلیمتر است.

برای مشاوره رایگان همین حالا از طریق شماره تلفن های درج شده در پشتیبانی هایپرصنعتی اسداللهی تماس بگیرید تا بر اساس نیاز خود همین حالا بهترین انتخاب را نمایید.

کاربردهای آن نیز در صنایع و دستگاه های مختلف تفاوت دارند. از جمله می توان به:

 • صنایع غذایی
 • حفاری، کشاورزی
 • تسمه نقاله
 • فن ها
 • پمپ ها و …

  اشاره کرد. این نوع یاتاقان ها برای نصب در فضاهای کوچک و کم عرض مناسب هستند. همچنین به دلیل شکل فلنج بیضی، امکان تنظیم زاویه نصب نسبت به سطح وجود دارد.

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید

ویژگی ها و مزیت ها و معایب محصول

برای ويژگي ها می توان به این چند ويژگي مهم از  ياتاقان مدل UCFL اشاره نمود:

– قابليت حمل بارهای شعاعي و محوري

– امکان نصب آسان به صورت افقي و عمودي

– تنوع ابعادي بالا

– روان کاري آسان با استفاده از سوراخ گريس زني

– قابليت تعويض بلبرينگ UC با ساير بلبرينگ های سري UC

این محصول نیز همانند سایر یاتاقان ها دارای مزیت ها و معایبی می باشد که از جمله مزیت ها و معایب این محصول می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مزایا:

 • قابلیت حمل بارهای شعاعی و محوری
 • امکان نصب آسان به صورت افقی و عمودی
 • تنوع ابعادی بالا
 • روان کاری آسان با استفاده از سوراخ گریس زنی
 • قابلیت تعویض بلبرینگ UC با سایر بلبرینگ های سری UC
 • امکان تنظیم زاویه نصب نسبت به سطح

معایب:

 • نیاز به فضای کافی برای نصب پیچ ها
 • کمتر مقاوم در برابر بارهای جانبی نسبت به یاتاقان های چهار پیچ
 • کمتر مناسب برای شفت های با قطر بزرگ

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد . با تشکر