چرخ دنده نافی دار | ویژگی ها، کاربردها و راهنمای خرید

چرخ دنده نافی دار چیست؟

یک نوع چرخ دنده است که برای انتقال قدرت و حرکت توسط زنجیر های صنعتی و یا بلبرینگ ها استفاده می شود. این نوع چرخ دنده دارای یک ناف یا شفت در مرکز خود است که به آن وصل می شود و باعث مقاومت و پایداری بیشتر آن می شود. در انواع مختلفی از لحاظ جنس، سایز، تعداد دندانه، مدول و شکل ظاهری وجود دارد و بسته به نوع کاربرد و نیاز صنعت، می توان از آن استفاده کرد.

 چه کاربردهایی دارد؟

چرخ دنده نافی دار در بسیاری از صنایع و ماشین آلات کاربرد دارد. برخی از این کاربردها عبارتند از:

 • در سیستم های انتقال قدرت و حرکت، به عنوان عضو اصلی برای اتصال زنجیر های صنعتی به محور ها و شفت ها
 • در ساخت و تعمیر ماشین های کشاورزی، صنعتی، ساختمانی، خودروسازی، راه آهن و …
 • در ساخت و تولید تجهیزات و قطعات صنعتی مانند پمپ ها، فشارسنج ها، توربین ها، گیربکس ها، الکتروموتور ها و …
 • در ساخت و طراحی اسباب بازی ها، مدل های کوچک، ربات ها و …

اگر نمی دانید الکترو موتور چیست ؟ این مقاله از وبسایت هایپر صنعت فناوران آریا محور را بخوانید.

چگونه چرخ دنده نافی دار خریداری کنیم؟

برای خرید، لازم است به چند نکته توجه کنید. اول اینکه باید نوع، جنس، سایز، تعداد دندانه و مدول چرخ دنده را با توجه به نوع کاربرد و نقشه فنی مشخص کنید. دوم اینکه باید از فروشگاه های معتبر و مجاز خرید کنید که محصولات با کیفیت و اصل را با قیمت مناسب عرضه کنند. سوم اینکه باید از گارانتی و خدمات پس از فروش فروشنده اطمینان حاصل کنید. چهارم اینکه باید محصول را با دقت بررسی کنید و در صورت وجود هرگونه نقص یا خرابی، آن را بازگردانده و یا تعویض کنید.

چرخ دنده نافی دار یکی از مهمترین قطعات صنعتی است که در بسیاری از صنایع و ماشین آلات کاربرد دارد. برای خرید، باید به نکات فوق توجه کنید و از فروشگاه های معتبر و مجاز خرید کنید.

تصویری که مشاهده می کنید چرخ دنده نافی دار محصول شرکت هایپر صنعتی اسداللهی می مباشد که سه مورد از مهمترینویژگی های آن شامل این موارد می باشد:

 • دارای انواع مختلفی از لحاظ جنس، سایز، تعداد دندانه، مدول و شکل ظاهری است که بسته به نوع کاربرد و نقشه فنی قابل انتخاب و سفارشی سازی است
 • دارای کیفیت بالایی است که با استفاده از بهترین جنس و روش های ساخت تضمین می شود.
 • دارای قیمت مناسب و رقابتی است که با توجه به تولید داخل و حذف واسطه ها امکان پذیر می شود.
خرید زنجیر و چرخ دنده

چگونه چرخ دنده نافی دار ساخته می شود؟

چرخ دنده نافی دار از روش های مختلفی ساخته می شود. برخی از این روش ها عبارتند از:

 • روش قالب گیری: در این روش، جنس مورد نظر به صورت مذاب در یک قالب با شکل مورد نظر ریخته می شود و پس از خنک شدن، چرخ دنده آماده می شود. این روش برای ساخت چرخ دنده های فلزی و پلاستیکی مناسب است.
 • روش فورج: در این روش، جنس مورد نظر به صورت گرم یا سرد تحت فشار قرار می گیرد و به شکل مورد نظر فرم داده می شود. این روش برای ساخت چرخ دنده های فلزی با استحکام بالا مناسب است.
 • روش تراشکاری: در این روش، جنس مورد نظر به صورت خام خریداری می شود و با استفاده از ابزارهای تراشکاری، به شکل مورد نظر تراشیده و سوراخ ها و ناف ها در آن ایجاد می شود. این روش برای ساخت چرخ دنده های با دقت بالا مناسب است.

چگونه چرخ دنده نافی دار را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب چرخ دنده نافی دار، لازم است به چند عامل توجه کنید. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • نوع کاربرد: بسته به نوع صنعت و ماشین آلات، باید نوع چرخ دنده مناسب را انتخاب کنید. برای مثال، برای سیستم های با سرعت و قدرت بالا، باید از چرخ دنده های فولادی با استحکام بالا استفاده کنید. برای سیستم های با سطح صدای پایین، باید از چرخ دنده های پلاستیکی با خاصیت کم صدا استفاده کنید.
 • جنس: جنس چرخ دنده تاثیر زیادی بر خصوصیات آن دارد. جنس چرخ دنده باید با توجه به عوامل محیطی، حرارت، سایش، خوردگی و … انتخاب شود. بعضی از جنس های رایج عبارتند از: فولاد، آلومینیوم، برنج، پلاستیک، چوب و …
 • سایز: سایز چرخ دنده باید با توجه به نسبت انتقال قدرت و حرکت، فاصله محور ها، قطر شفت ها و … انتخاب شود. سایز چرخ دنده را می توان با استفاده از معیارهایی مانند قطر خارجی، قطر داخلی، تعداد دندانه، مدول، گام و … مشخص کرد.
 • شکل ظاهری: شکل ظاهری چرخ دنده باید با توجه به نوع حرکت و جهت انتقال قدرت انتخاب شود. بعضی از شکل های رایج عبارتند از: ساده، مورب، مخروطی، حلزونی، دنده دار و …

به جرات می توان گفت یکی از مهمترین قطعات صنعتی است که در بسیاری از صنایع و ماشین آلات کاربرد دارد. برای خرید چرخ دنده نافی دار، باید به نکات فوق توجه کنید و از فروشگاه های معتبر و مجاز خرید کنید.
هایپر صنعتی اسداللهی مفتخر است که در این زمینه به شما مشاوره رایگان دهد، اگر هنوز نمی دانید بر اساس کاربرد و فروشگاه خود چه نوع محصولی برای شما مناسب تر است می توانید از طریق شماره های تماس در این صفحه و اگر می خواهید از ساعات کاری ما مطلع شوید می توانید از طریق بازدید از صفحه تماس اقدام نمایید.

با تشکر از حسن توجه شما