زنجیر های صنعتی استداندارد و توضیحاتی درباره انواع و ویژگی های آن ها

زنجیر های صنعتی از مهم‌ترین تجهیزات صنعتی هستند که برای انتقال قدرت، حرکت و باربرداری در ماشین آلات نقلیه، صنعتی و کشاورزی کاربرد دارند. زنجیر های صنعتی در انواع و ابعاد مختلفی برای کارها و صنایع مختلف با توجه به نوع کار، طراحی و تولید می‌شوند. زنجیر های صنعتی دارای استانداردهای بین المللی مانند ANSI، DIN و ISO هستند که باید با توجه به این استانداردها از آن ها استفاده نمود. در ادامه به برخی از انواع زنجیر های صنعتی و کاربردهای آن ها می پردازم.

زنجیرهای انتقال نیرو

زنجیر های انتقال نیرو زنجیر هایی هستند که برای منتقل کردن قدرت یک چرخ دنده به دیگری یا خود عامل حرکت باشند. این زنجیر ها در ماشین های چاپ، اتومبیل، موتور سیکلت، دوچرخه و … کاربرد دارند. زنجیر های انتقال نیرو با دو استاندارد A و B دسته بندی می شوند. سری A شامل شماره های ۳۰، ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۸۰ الی ۲۴۰ هستند که از یک ردیف تا ۶ ردیف و در سه مدل ساده، یکطرف شاخکدار و دو طرف شاخکدار هستند. سری B شامل شماره های ۰۸B ،۱۰B ،۱۲B ،۱۶B الی ۷۲B هستند که از یک ردیف تا ۶ ردیف و در سه مدل ساده، یکطرف شاخکدار و دو طرف شاخکدار هستند.

زنجیرهای باربرداری

زنجیر های باربرداری زنجیر هایی هستند که برای لیفت کردن و جابجایی بارهای سبک و سنگین در صنایع استفاده می شوند. این زنجیر ها با استانداردهای G30، G43 و G80 تولید می شوند که علامت G نشان دهنده قطر لوله در محور قطب است. قطب G80 به علت وجود خصوصيات قدرتمند در استاندارد مقاومت بالا در برابر کشش و خوردگی دارد. زنجیر های باربرداری با قلاب های کج، دوسر قلاب، شاخک و … مجهز می شوند.

زنجیرهای کانوایر

زنجیر های کانوایر زنجیر هایی هستند که برای انتقال مواد و محصولات در صنایع استفاده می شوند. این زنجیر ها با شاخک های مختلفی مانند شاخک پلاستیکی، شاخک استیل، شاخک چوبی و … نصب می شوند. زنجیر های کانوایر با توجه به نوع شاخک و نحوه نصب آن ها به انواع مختلفی مانند کانوایر تسمه ای، کانوایر رولیکی، کانوایر زنجیری، کانوایر لغزشی و … تقسیم می شوند.

تصویر مقابل زنجیر صنعتی محصول شرکت هایپر صنعتی اسداللهی می باشد که از جنس فولاد آلیاژی با استاندارد G80 ساخته شده است و دارای مقاومت و دوام بالا در برابر کشش و خوردگی است. این زنجیر به راحتی به انواع خوشیدی استاندارد در هر ابعاد متصل می شود و با چرخش ۹۰ درجه قفل می شود. این زنجیر با ابعاد ۱۰*۳۰ میلیمتر و طول ۳ متر در بازار عرضه می شود. البته بایستی عنوان نمود هایپر صنعتی اسداللهی مفتخر است که در هر سایر و ابعاد این زنجیر را بر اساس نیاز صنعتی شما عرضخ نماید این زنجیر یک انتخاب مناسب برای صنایع ساختمان، نفت و گاز، حمل و نقل و خودرو های سبک و سنگین و ادوات کشاورزی و… است.

پایان

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر سؤال یا نظری دارید، لطفا از طریق شماره تلفن های درج شده در همین صفحه و یا از طریق مراجعه حضوری از طریق شعبات ما که آدرس های آن در صفحه تماس قرار دارد اقدام نمایید. با تشکر از توجه شما.

دو نمونه از زنجیر های صنعتی هایپرصنعتی اسداللهی در خرید زنجیر و چرخ دنده